Mide Fıtığı

Nedenleri
Mide fıtığının neden oluştuğu halen tam bilinmemekle beraber karın içi basıncının arttığı duruma daha fazla maruz kalanlarda reflü oluşumu daha kolay olabilir. Normalde yemek borusu diyafragmada ki bir boşluktan ( hiatus ) devamlılık göstererek mideye açılır. Bu boşluk etrafı kuvvetli kaslarla ve bağlarla sağlam bir şekilde örülerek iyi bir kıskaç görevi görür. Eğer kaslarda gevşeme gibi herhangi bir nedenle bu kıskaç da gevşeme olursa fıtıklaşma olur.
Mide fıtığının muhtemel nedenleri:
 Bu bölgeye olan travma ve zedelenme.
 Hiatusu saran etraf kaslarda ki genetiksel gevşeklik.
 Mide fıtığı ile doğmuş olmak.
 Hiatusu saran kaslara uzun süreli ve şiddetli basınç uygulanması. Mesala ağırlık çalışan sporcular. Sık öksürme, geğirme, kusma ve ıkınma şikayeti olan hastalar ( kabızlık, astım hastalığı gibi ).
Mide fıtığı için risk faktörleri
 50 yaş ve üstü olanlar
 Obes kişiler.
 Sigara içmek.

Mide fıtığı hiçbir şikayet olmadan tamamen radyolojik ya da endoskopik incelemelerle tesadüfen teşhis edilebilir. Fakat birçok bulgu da mide fıtığında görülebilir.
Mide fıtığında sık görülen belirtiler
 Göğüs ağrısı
 Göğüste yanma ve eğilmekle ya da yatmakla kötüleşmesi.
 Yutma güçlüğü.
 Göğüs kafesi arkasında rahatsızlık hissi ve bunun genelde yemek sonrası olması ( sıkışma, baskı, ağrı, acı, yumruk var hissi, yırtılma, batma gibi )
 Geğirti yada geğirti ile rahatlayacağını hissetme

Mide fıtığında tanı.
Baryumlu radyolojik inceleme: Hasta skopi altında görüntülenebilen kontrast madde ile karışık bir sıvı içer. İşlem sırasında hastaya değişik pozisyonlar verilebilir ve eş zamanlı çekimler yapılır.
BT yada MR: başka amaçlar için çekilen göğüs ve karın BT ya da MR incelemelerinde tesadüfen rastlanabilir.
Endoskopi: bu konuda uzmanlaşmış gastroenteroloji uzmanlarının endoskopik incelemesi ile kolayca tanınabilir. Mide fıtığında endoskopik ölçümlerde sık hata yapılabileceğini vurgulamak gerekir. Hastanın endoskopi sırasında öğürmemesi ve yeterli ve doğru anestezi uygulanması son derece önemlidir.

Mide fıtığında tedavi:
Tedavide amaç belirtileri yok etmek ve komplikasyonları önlemektir.
Mide de asit baskılayıcı, asit üretimini azaltıcı, kıskacı güçlendirici ya da mide boşalımını hızlandırıcı ilaçlar verilebilir. Tıpkı reflüde olduğu gibi AZ İLAÇ ÇOK FAYDA ilkesi uygulanır.
İlaç dışında dikkat edilecek diğer önemli tavsiyeler:
 Çok miktarda ya da ağır yemek yemeyin
 Az ve sık öğünler halinde beslenin
 Yemek sonrasında 1 saat boyunca hemen öne eğilmeyin ve uzanmayın
 İdeal kilonuzda olun ve sigara içmeyin
 Göğüste yanma yapabilecek besinlerden uzak durun; çukulata, soğan, domates, acı ve baharatlı gıdalar, asitli içecekler gibi
 Alkol tüketiminiz az ve reflünüzü arttıran bir içecek olmamalı.
 Yağlı gıda tüketiminizi azaltın.
 Uykudan önce 3 saat aç olmalısınız.
 Yatağınızın başucunu yaklaşık 15 cm kaldırın
 Günlük stresinizi azaltın, olmayacak gibiyse mutlaka destek alın, GÜLMEK HER ZAMAN DAHA İYİDİR.

Gidişhat:
Çoğunlukla diyet ve yaşam alışkanlığında düzenleme, ideal kiloda kalma ve gereğinde ilaç kullanımı ile şikâyetler kontrol altına alınır.
Muhtemel komplikasyonlar
 Akciğerlere mide içeriğinin kaçması ( aspirasyon ); göğüste yanma, öksürük, gece inatçı öksürük ve ağzı içinizde veya göğüs bölgenizde yanma ile boğularak uyanma görülebilir. Ciddi iltihaplanma oluşabilir.
 Fıtık cebi içinde ufak kanamalar ve demir eksikliği anemisi oluşabilir.
 Fıtığın boğulması; acil durumdur, şiddetli ağrıda mutlaka detaylı inceleme ve acil müdahale yapılmalıdır.
Cerrahi:
Cerrahi ancak mide fıtığı olan hastaların küçük bir bölümünde önerilir. Sadece bende mide fıtığı var, ben reflü olurum ya da reflü olur ve kansere dönüşür inanışları doğruyu yansıtmaz. Reflü operasyonu acil durumlarda ya da hasta da uzun süreli ilaç tedavisine ve tüm önlemlerin alınmasına rağmen halen şikayetleri devam ediyorsa düşünülebilir. Reflü ve kanser gelişme olasılığı düşüktür.
REFLÜ OPERASYONU OLMADAN ÖNCE; GASTROENTEROLOJİ VE BU KONUDA UZMANLAŞMIŞ BİR CERRAHIN BİRLİKTE KARAR ALMIŞ OLMASININ EN TERCİH EDİLEN YOL OLMASI GEREKTİĞİNİ bir kez daha hatırlatmak gerekir

© 2016 Bilgidoktorum. Tüm Hakları Saklıdır. · Entries RSS · Comments RSS
Verisign Güvenlik Duvarı · Tasarım Kerem Umay