Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı olan kişiler, besinlerin içindeki laktozu sindirmeye yetecek kadar laktoz üretemezler. Sindirilmeden kalan laktoz, ince bağırsaktaki, “sağlıklı bakteriler” tarafından fermente edilir. Bu fermentasyon; bulantı, gaz, kramp, karın ağrısı ve ishal gibi hoş olmayan semptomlar oluşturur. İntolerans, 15 dk veya birkaç saat sonra başlayabilir.

Hazır besinler “sütsüz” olarak etiketlenenler dahil, laktoz içerebilirler. Besinlerin etiketlerini çok dikkatli kontrol edin ! Etikette laktozu düşündüren bir madde olup olmadığını araştırın: süt, yağsız süt tozu, tereyağ, laktoz, mayalanmış süt, ekşi ve tatlı krema, margarin, whey, whey proteini konsantresi ve peynir..

Fırınlanmış ve işlenmiş besinler az miktarlarda laktoz içerirler. Ekmek, şeker, bisküvi, sandviç, salata sosları, içecek karışımları, hazır soslar, krema çorbalar, kahvaltılık tahıl ürünleri, hazır besinler (dondurulmuş pizza, lazanya)…

1. DOĞUŞTAN GELEN LAKTOZ İNTOLERANSINDA BESLENME TEDAVİSİ

1. Süt ve süt ürünlerini tüketmeyiniz. Laktoz kaynaklarını tüketmediğinizde şikayetlerinizin düzeldiğini göreceksiniz.
2. Sakıncalı besinler şunlardır;
a. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, süt tozu, dondurma, salep
b. Sütlü tatlılar (muhallebi, sütlaç, sütlü puding gibi)
c. Sütlü domates çorbası ve hazır çorbalar
d. Bisküvi, kraker, çikolata, gofret v.b.
e. İçerisinde süt ve türevlerinin girmiş olduğu kek, çörek, kurabiye ve pastalar
f. Sütlü sos ve püreler
g. Margarin, tereyağ, kaymak, krema
h. Yağda kızartma ve kavurmalar
ı. Yağ içeriği yüksek yiyecekler
j. Laktoz içeren diş macunları
k. İçeriği bilinmeyen her türlü besin.
3. Bu kişiler %100 laktozsuz süt veya soya sütü içebilirler.
4. Laktoz intoleransında süt ve süt ürünleri serbest olarak tüketilmediği için, diyet kalsiyum, riboflavin ve vitamin D açısından zenginleştirilmelidir.
5. Pekmez, susam, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller ve kurutulmuş meyveler iyi birer kalsiyum kaynağıdırlar !
6. Yumurta, çilek, portakal ve limon gibi besinler de orta derecede kalsiyum kaynaklarıdır !

BESİN GRUPLARI

BESİN GRUBU LAKTOZSUZ LAKTOZ İÇEREN

süt ve süt ürünleri %100 laktozlu süt ,soya sütü süt:kaymağı tamamen alınmış %1-2;yayık ayranı ;tatlı asit boyalar ile boyanabilen tatlı süt;laktozu azaltılmış süt;buharlaştırılmış süt;tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt;hazır sıcak çikolata ve kakao karışımları,peynir
sebzeler Taze, dondurulmuş süt veya süt ürünleri katılmamış konserve sebzeler;dometes ezmesi ve püre;peynirsiz domates ve spagetti sosları kremalı veya ekmekli sebzeler, paketlenmiş kurutulmuş patates karışımları,peynirli domates ve spagetti sosları
muhtelif patlamış mısır,kuru bisküvi türü gevrekler,sade patates ve meksika ekmeği, meksika sosu, hardal, ketcap, turşular,kremasız bayır turpu,çeşni,süt veya süt ürünü kullanmadan yapılan soslar,şeker,bal,reçeller ve jöleler,akça ağaç ve tahıl şurubu,pekmezler,şifalı bitkiler,baharatlar,tuz biber krema , soslar, çiftlik türü veya peynir çeşnili hafif içkiler,gevrekler veya jipsler,peynir bukleleri,laktoz katkılı şeker alternatifleri,ilaç tedavileri ve laktoz katkılı vitamin/mineral destekleri
meyveler taze, dondurulmuş, konserve ve kurutulmuş meyveler hiçbiri
ekmekler ve tahıllar su esaslı ekmekler (italyan,fransız,yahudi çavdarı),pirinç ve mısır gevreği pastalar,buğday krakerler,tatlı bisküviler, pareve-jewish pasta ürünler,pişirilmiş veya süt katılmamış kuru tahıl gevrekleri,pasta,pirinç,yulaf,arpa,iri taneli mısır unu,bulgur ve öteki sade tahıllar aşağıdaki süt ve süt ürünleri ile yapılmış,ekmekler,rulolar,bisküviler,kurabiye türü ekmekler,krepler,gözlemeler,tatlı rulolar,gofretler,krakerler,süt ürünleri ilave edilmiş hazır kuru tahıllar,bazı paketlenmiş tahıl karışımları,paketlenmiş makarna karışımları.
et ve et alternatifleri sade biftek; kuzu; süt danası;domuz;
av eti;tavuk;balık;kabuklu deniz ürünleri;yumurtalar;hazır et ürünleri;
yer fıstığı yağı;bezelyeler;fasulyeler;
mercimekler(kurutulmuş,konserve veya dondurulmuş);bütün fındıklar ve
kuru yemişler;çökelek yumurtalar, balık,et,veya tavuk eti ekmekli veya kremalı;yemeklik etler;sosis;frankfurter sosisi;bazı marka et alternatifleri ve toz yumurtalar
yağlar domuz böğrü,tereyağı,süt katkısız margarin(kesilmiş sütün suyu)peynirsiz veya sütsüz salata sosu, bitkisel yağlar,zeytinler,sütlükler,mayonez,süt veya süt ürünsüz et suyu kreme yarı yarıya,ekşi krema,krem peynir,jips,bazı margarin türleri,peyniriz sütsüz salata sosu,çarpılmış garnitürler
tatlılar kremalı pasta, jelatin, buzlu meyve,şekerli buzlu meyve çubukları,meyve ruloları,sert akide ekerleri,sakız damlaları,jöleli tahıllar,meyan kökü,meyve tatlısı dolguları dondurma, buzlu süt,bazı meyveli dondurma markaları,sülfe,dondurulmuş yumurtalı,kremalı tatlı,puding,şekerli karışık sos,paketlenmiş karışık tatlılar,sütlü çikolata, sakızlı-fındıklı tatlı,karamela,tatlı çeşnisi
içkiler postum, laktozsuz besleyici destekler (sustacal,ensure,nurten),sebz suyu,meyve suları ve içkileri,çay,karbonatlı içkiler,bira,şarap,damıtılmış usereler,(cin,rom,vs),kakao tozu,kahvelerin çoğu
hazır buzlu çay, hazır kahve,ovaltina,çikolatalı içki karışımları,likörler,süt esaslı besleyici destekler (carnotion hazır kahvaltı)
çorbalar bulyon,balık suyu,etli veya sebzeli çorbalar;kremalı çorbalar ve su ile yapılmış balıklı, sebzeli yahni türü çorbalar,soya sütü,veya%100 laktozsuz süt kremalı corba,konserve ve süt ürünleri içeren suyu alınmış çorba karışımları

2. SONRADAN OLUŞAN LAKTOZ İNTOLERANSINDA BESLENME TEDAVİSİ

Sadece sütü ve içinde süt bulunan ürünleri yasaklar !

1. Az miktarda laktoz içeren besinle başlayabilirsiniz. Daha sonra kişisel toleransınızı belirlemek için porsiyon büyüklüğünü azar azar arttırın.
2. Süt yerine yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurt içerdiği enzim sebebiyle ve daha az laktoz içerdiği için sizi daha az rahatsız edecektir.
3. Laktoz içeren besinleri yalnız almak yerine, öğünün bir parçası yapın. Yiyecek karışımı laktozun sindirim sistemine geçişini yavaşlatır, sindirilmesini kolay hale getirir. Laktozu seyreltmek gibi düşünebilirsiniz.
4. Laktozdan zengin besinleri daha küçük daha sık porsiyonlar halinde yemelisiniz. Örneğin, bir kerede 1 bardak süt içmek yerine, ½ – ¾ bardak sütü gün boyunca birkaç kez için.
5. Daha fazla kalsiyum, daha az laktoz içeren besinleri seçin. Örneğin, eski peynir.
6. Süt yerine peynir de tüketebilirsiniz. Peynir süte göre daha az laktoz içermektedir. 90 günden fazla olgunlaşmış peynirler laktoz içermez ! Peynir yapıldığında pıhtılaşan (koagüle olan) kısım whey proteinlerinden ayrılır, laktozun çoğu whey içinde bulunur. Eski peynirler, örneğin isveç, çedar, permesan ve colby peyniri işlenme ve bekleme sonucu laktoz içeriğinin çoğunu kaybeder. Laktozun çoğu whey ile beraber gider.
7. Aktif kültürlerle yapılan süt ürünlerini (yoğurt, tereyağ..) deneyin. Bunların sindirimi kolaydır, çünkü laktozu sindiren dost bakteriler vardır.
8. Laktoza duyarlı olsanız dahi hergün diyetinizde, kalsiyumdan zengin besinlere yer verin. Süt ürünleri yanında diğer kalsiyum kaynaklarını da sevin; koyu yeşil renkli, posalı sebzeler, örneğin; brokoli ve koyu yeşil yapraklı sebzeler. Kalsiyumdan zenginleştirilmiş ürünler, örneğin ekmek ve tahıl, konserve sardalye ve somon. Konserve balıklardan kalsiyum elde etmek için kemikleri de yemelisniz.
9. Etiket dedektifi olun. Laktozu işaret eden kelime için besinin etiketi üzerindeki içindekiler listesini kontrol edin.
10. Lactobacillus ve acidophillus katkılı sütler sizi yanıltmasın. Bu tür besinler de laktoz üçermektedir. Dolayısıyla laktoz sindirimi açısından normal sütten farklı olmayabilirler.
11. Laktozu hazmını kolaylaştırıcı ürünler mevcuttur. Bazı kişiler laktozun kısmen veya tamamen parçalandığı bu sütleri içebilirler.
12. Lactaid süt, yağsız veya %1 oranında düşük yağlı olabilir. Laktoz seviyesi %70 oranında azaltılmıştır.
13. Yağsız lactaid süt %100 laktozsuzdur.
14. Hafifletilmiş süt; yağsız, %1 veya %2 yağlı olarak mevcuttur ve %70 laktozsuzdur.
15. Laktoz emilimini kolaylaştıran enzimlerden kullanabilirsiniz. Bu enzimler laktozu %70, %90 veya %99 oranında azaltacaktır.
16. Belli bir süre sonra, normal süt içmeyi deneyelim. Ancak küçük miktarlarda başlayalım (1 çay bardağı). 1-2 hafta içinde 1 su bardağı süte çıkmayı hedefleyelim. Eğer 1 su bardağı süt içtiğiniz halde rahatsızlık duymuyorsanız barsaklarınız laktozu tolere edebilir duruma gelmiş olabilir.

© 2016 Bilgidoktorum. Tüm Hakları Saklıdır. · Entries RSS · Comments RSS
Verisign Güvenlik Duvarı · Tasarım Kerem Umay